Robert Koleji – HPE SIMPLIVITY / HPE ARUBA DATACENTER Konsolidasyon Projesi

Robert Koleji – HPE SIMPLIVITY / HPE ARUBA DATACENTER Konsolidasyon Projesi

2019 yılı itibariyle büyük bir dönüşüme girerek depolama mimarisi, Wi-Fi vd. altyapıda değişikliğe giden Robert Koleji, Covid-19 sürecinde uzaktan eğitime uygun altyapı için ITserv ile yeni bir projeye başlayarak, teknolojik ve iş gereksinimlerini karşılayan daha kompakt bir veri merkezi mimarisini hayata geçirdi.

Proje kapsamında Robert Koleji’nin mevcut yapısında kullanılmakta olan 2 adet HPE C7000, 4 adet HPE 3PAR 7200c ve Switch / Access Point alt yapısı ITserv tarafından değiştirildi. Mevcut server / storage alt yapısı Hyper Converged çözümü olan HPE Simplivity ile değiştirilip, kabinet içerisinde sadece 6U (3 adet X-Large Simplivity) ile birleştirildi. Proje başlangıç kick-off adımlarında bulunan elektrik, iklimlendirme, performans ve alan kazancı hedefleri yerine getirilip, bu süreçlerin entegrasyonu esnasında herhangi bir kesinti yaşanmadı. Projenin kapanışından sonra ITserv tarafından geliştirilen ortam izleme yazılımı olan ITOC ile 7×24 izleme ve müdahale süreci başlatıldı.

Projenin hayata geçirilmesinden sonra sanallaştırma platformu yönetimi ve yedekleme kolaylığı elde eden Robert Koleji, herhangi bir aksaklık durumunda minimum müdahale zamanına kavuştu. HPE çözümleri sayesinde 1:54,4 oranında tekilleşme; 1;1,4 oranında sıkıştırma; 1:78,2 oranında verimlilik; 3,9 PB yerel yedekleme; %98,7 oranında fiziksel alan ve 51,98 TB tasarruf sağladı. Yedek alma süresini 2 saniyeye düşürdü.

Ağ teknolojileri tarafında da hizmet kalitesini ve kapasitesini arttırmak isteyen Robert Koleji’ne 360° çözüm sunan ITserv, sistem odası fiziksel mimari yenileme çalışmaları dahil olmak üzere konsolidasyon söz konusu olan sunucu, veri depolama sistemleri ve yedekleme altyapısına ilişkin çözüm olarak HPE SimpliVity ve HPE StoreOnce teknolojilerini önerdi. Devamında canlı sistem iş yüklerinde demo çalışmaları gerçekleştirilerek HPE SimpliVity HCI teknolojisinin teknik kabulü sağlanarak, proje gerçekleştirdi. Sunucu sitemlerine ek olarak rakip üretici altyapısının çalıştığı kablolu ve kablosuz ağ platformu için de Aruba çözümleri konumlandırarak genel ağ performans ve güvenlik kriterleri noktasında ciddi iyileştirme ve performans kazanımı sağlandı. Proje kapsamında ilgili donanımlar üzerinde çalışan sunucu hizmetleri vb. temel bileşenler seviyesinde de büyük ölçekli bir geçiş projesi tasarlanarak genel bilgi sistemleri altyapısı iyileştirmesi gerçekleştirildi.