Eminevim, ITserv ile Kesintisiz Çalışan Bir Mimariye Sahip Oldu.

İş yönetimi süreçlerine yeni nesil teknolojileri entegre etmek ve müşteri memnuniyetini en üst düzeye çıkarmak isteyen Eminevim güçlü, yenilikçi ve geleceği kucaklayan bir BT altyapı arayışında HPE SimpliVity XL çözümünü tercih etti.

Güçlü kurumsal yapısı ve dinamik bir hizmet anlayışıyla faaliyet gösteren Emin Üstün Holding, bir şirketler topluluğu olarak 1991 yılında kuruldu. Araç ve konut pazarında faizsiz finansman modeli Elbirliği Sistemi ile hizmet veren Eminevim’i bünyesinde barındıran şirket, ilk yıllarda otomobil sahibi olamayanları faizsiz finansman modeliyle otomobil sahibi yaparken. 2005 yılında bu modeli ev almak isteyenlere de sunmaya başladı.
Emin Üstün Holding; Eminotomotiv ve Eminevim ile insanları faizsiz Elbirliği Sistemi ile ev ve otomobil sahibi yaparken bir yandan da diğer şirketleriyle farklı ihtiyaçlara farklı çözümler sundu. Bunlardan biri olan Emin Gayrimenkul Geliştirme ile toplu konutlar inşa ederek, yaşanabilir alanlar oluşturdu.
Emin Üstün Holding bünyesinde yer alan Emin Enerji, Emin Tarım ve Hayvancılık. Emin Sigorta, Eminotomotiv 2. El gibi firmalar da alanında en iyisini yapma gayretiyle yoluna devam ediyor.

Eminevim bugün Türkiye’de 128 şube ile hizmet veren bir şirket konumunda. Hızlı büyüyen ve müşteri memnuniyetim sağlamayı ilke edinen Eminevim, teknoloji yatırımlarına önem vererek 2019 yılında büyük bir dijital dönüşüm projesi başlattı. İş yönetimi süreçlerine yeni nesil teknolojileri entegre etmek, finansal süreçlerin yönetimi ve standardizasyonunu sağlayarak kaynakları daha verimli şekilde yönetmek amacıyla başlatılan çalışmalar, güçlü, yenilikçi ve geleceği kucaklayan bir BT altyapısını da gerekli kılıyordu.

Emin Üstün Holding BT Sistemleri Altyapı ve Operasyon Müdürü Erhan Algan, Eminevim’de ne tür kritik iş süreçleri bulunduğunu ve BT stratejilerini şöyle aktarıyor: “Kurumumuzda iş süreçlerinde yoğun son kullanıcı hizmeti olduğundan dolayı CRM çok kritik bir yer tutuyor. Kendi geliştirdiğimiz yazılımımız ve arka tarafta yazılımımızın sorunsuz çalışmasını sağlayan yazılım ekibimiz ile hizmet sunuyoruz. 2020 sonunda başlayan ve 2021 başında başarılı bir şekilde sonuçlandırdığımız, sektöründe lider kurumsal iş yazılımı sağlayıcısı SAP altyapısına geçiş projesini hayata geçirdik. Böylece bizim için son derece kritik olan, kurumumuzun ihtiyaç duyduğu altyapıyı sağladık. Altyapı tarafında teknolojiyi yakından takıp ederek, katma değerli çözümlerle sürekli güncel tutarak kritik iş süreçlerimizin sürekli online olmasını ve son kullanıcı hizmetlerimizdeki müşteri memnuniyetini yukarıda tutmayı hedefliyoruz. Yapımızda kesintisiz çalışma ve yedekli çalışma bizler için çok kritik yer tutuyor. Diğer finans kurumlarında da olduğu gibi olası kesintiler bize ciddi maddi kayıplar olarak dönüyor. Bu nedenle BT altyapımızda temel beklentimiz, hiç kesinti yaşamamak ve 7×24 müşterilerimize kesintisiz hizmet vermek.”

Performans artışı ve esneklik konusunda önemli katma değer sağlandı.

Eminevim HPE SimpliVity XL çözümlerini devreye alarak beklentilerini karşılama yoluna gitti. “HPE SimpliVity’nin özellikle kesintisiz çalışma, yedekli yapıda çalışma ve optimum yedekleme çözümleri bu yatırımı yapmamızda etken oldu” diyen Erhan Algan özellikle üst yönetimin en önemli beklentisinin sistemin performanslı çalışması olduğunun altını çiziyor.
Projede hangi iş hedeflerine ulaşıldığını ve elde ettikleri kazanımları Erhan Algan şu sözlerle dile getiriyor: “HPE SimpliVity XL çözümü en başta bizlere yönetim kolaylığı sağladı. Merkezlerimizde konumlandırdığımız 3 adet HPE SimpliVity XL’nin bize sağladığı teknolojik avantajlardan sonuna kadar faydalandık. Saniyeler bazında merkez binalarımızda bulunan veri merkezleri arasında veya olağanüstü durum merkezimiz arasında geçiş sağlayabiliyoruz.
Yüzlerce sanal makineyi tek bir ara birim üzerinden yönetmek, yedeklemek ve güncellemek bizim iş yüklerimizi büyük oranda hafifletti. HPE SimpliVity altyapısı bize performans artışı ve esnektik noktasında çok katma değer sağladı. Yedekleme sürelerinde ciddi azalma oldu. Ayrıca depolama yapısında da kapasite tasarrufumuz oldu. Veri boyutunda sağladığı tasarruf da çözümün bizim için en önemli avantajları arasında bulunuyor.
Yeni çözümler .6 petabaytlık veri alanında 60 terabayt bir alan tasarrufu elde ettik. 1:288 sıkıştırma oranıyla önemli bir verimlilik sağladık.
Eskiden 24 saatte bir yedek alıyorduk. Yeni çözüm ile her 15 dakikada yedek alabiliyoruz.

Eski teknoloji ile 6 saatte yedek alabiliyorken şimdi 2 terabaytlık veriyi 15 saniyede yedekleyebiliyoruz.”
Neden HPE’yi tercih ettiklerini “HPE ile geçmiş dönemde yaptığımız çalışmalarda servis kalitesinden memnun kalmıştık. Ayrıca HPE SimpliVity çözümünün de hiper bütünleşik mimariler pazarında rakiplerine karşı avantajları olduğunu, çözüm ortağımız ITserv ile gerçekleştirdiğimiz başarılı örnek uygulama çalışmalarında (POC) gördük. 8u nedenle yönetim olarak HPE ile çalışma kararı verdik” sözleriyle açıklayan Erhan Algan, benzer projelere girişmek isteyen kurumlara önerilerini ise şöyle sıralıyor: “Kurumlara benzer proje yapmadan önce mutlaka inceledikleri çözümlerin artı ve eksilerini çok iyi değerlendirmelerini öneririz. Mümkünse yapılarında ilgili cihazlar ile örnek uygulama çalışması (POC) yaparak vaat edilen iyileştirmelerin sağlanıp sağlanmadığını kontrol etmek önemli olacaktır.”

Tek yerden yönetilen, kesintisiz çalışan bir altyapı oluşturduk. HPE Eminevim’deki kesintisiz çalışma ve iş sürekliliği gibi kritik ihtiyaçları belirleyerek iş ortağı ITServ ile birlikte başarılı bir HPE SimpliVity projesi gerçekleştirdi. HPE Türkiye Kanal Satış Yöneticisi Taha Niron, projenin detaylarını şöyle anlatıyor: “Proje analizinde doğru kararı vererek ilerleyebilmek için Eminevim’in BT ekibiyle birlikte yaptığımız detaylı analizler sonucu Eminevim’in performans artışı ihtiyaçlarına cevap verebilecek, tek yerden yönetilebilen ve kesintisiz şekilde çalışacak bir altyapı ihtiyacı olduğunu belirledik. HPE SimpliVity ürünleri ile müşterimize tek yerden yönetim imkanı sunan, yedek almanın çok basit ve sık aralıklarla yönetilebileceği iş sürekliliği ve performans artışı ihtiyaçları esas alınarak kesintisiz çalışacak bir mimari oluşturuldu.”

Anahtar teslimi çözüm sunduk.

HPE’nin iş ortağı ITServ’ün Satış Müdür Yardımcısı Melda Güçlü de Eminevim’deki HPE SimpliVity proje adımları hakkında şu bilgileri veriyor: “Eminevim’in daha önce yaşadığı kesinti probleminde teknik olarak destek sağladık. Bu sorun ile müşterinin kesinti tahammülü olmadığını, yedekli mimaride kesintisiz çalışma platformuna ihtiyaçları olduğunu gördük ve bu yönde önerilerimizi sunmaya başladık. HPE platin iş ortağı ve yetkili servis merkezi olmamız nedeni ile müşteriyi anahtar teslim bir çözüm ile buluşturduk.
Projenin tüm süreçlerinde devrede olduk, müşteriye sunulan HCI çözümü incelemeleri için kendi bünyelerinde örnek uygulama çalışmaları (POC) gerçekleştirdik. Hiper bütünleşik teknolojiler konusunda uzman ekibimiz ile müşteri ihtiyaçlarının tam analiz edilmesi ve karşılanması noktasında katma değer sunduk.”

Proje hedefleri

• Güncel teknolojiyi takip etmek
• Yüksek müşteri memnuniyeti sağlamak
• Kesintisiz, hızlı, kolay yönetilen bir altyapıya sahip olmak
• Yedekli çalışmak

Kazanımlar

• Tek noktadan kolay yönetime kavuşuldu
• Kesintisiz çalışma ve iş sürekliliği elde edildi
• Yedekli yapıda çalışma ile optimum yedekleme çözümlerine kavuşuldu
• Performans artışı ve esneklik sağlandı
• Yedekleme sürelerinde ciddi azalma oldu
• Depolama yapısında ve veri boyutunda kapasite tasarrufu sağlandı