Bilfen, HPE SimpliVity Hiper Bütünleşik çözümleri ve ITServ Teknoloji Hizmetleri ile dijital dönüşüme devam ediyor.

Dijital dönüşümün eğitim alanındaki öncüsü Bilfen Şirketler Topluluğu; HPE’nin SimpliVity Hiper Bütünleşik çözümlerine yatırım yaparak basit, kolay yönetilebilir, ölçeklenebilir, performans ve verimlilikten ödün vermeyen, geleneksel mimarinin bakım ve yönetim zorluklarını yaşatmayan bir yapıya kavuştu.

Bilfen Türk milli eğitiminde önemli bir yeri olan, öğrencilerin öğrenme stillerine göre hareket eden, özgün ve güçlü yönlerine saygı duyan, öğrenci merkezli, farklılaştırılmış, öğrencilerin yaşamlarında fark yaratacak, yenilikçi ve onları geleceğe hazırlayacak 142 okul, 27 bin 500 öğrenci ve 4 bin 200 öğretmeni olan bir eğitim kurumu niteliğinde. Bilfen Şirketler Topluluğu bugün farklı sektörlerde faaliyet gösteren 19 şirketinde, 100’den fazla lokasyonda, 7 bin 400’ü aşkın kişiye istihdam olanağı sağlıyor.

Dünyadaki teknolojik gelişmelere kayıtsız kalmayan ve en uygun çözümleri tüm dünya ile aynı anda uygulama misyonunu benimseyen Bilfen Şirketler Topluluğu, günden güne artan işlem, veri depolama, yedekleme, iş sürekliliği ve felaket kurtarma ihtiyaçlarının tam yedekli, verimli ve yüksek performansla karşılanması için dijital dönüşüm kapsamında yeni bir projeyi hayata geçirmeye karar verdi. Bilfen Şirketler Topluluğu Sistem ve Ağ Müdürü Muhammed Şahin, geleneksel BT mimarisinin getirdiği zorluklardan kurtulmak ve dijital çağa uygun yeni bir BT altyapısına kavuşmak için harekete geçtiklerini ifade ederek şu açıklamayı yapıyor: ‘’Bilfen Şirketler Topluluğu olarak, 6 bin 400’ün üzerinde bilgisayar, 150’nin üzerinde sunucu ve 100’ü aşkın lokasyondan oluşan ağımızın artan iş yükü, performans, verimlilik, yedekleme, iş sürekliliği ve felaket kurtarma ihtiyaçları için Bilişim Teknolojileri Müdürümüz Güray Kaymaz’ın liderliğinde yeni arayışlara girmiştik. Dijital dönüşümü hızla devam ettirirken basit, kolay yönetilebilir, ölçeklenebilir fakat performans ve verimlilikten ödün vermeyecek, geleneksel mimarinin bakım ve yönetim zorluklarını yaşamayacağımız alternatifler araştırmaya başladık. Farklı şirket ve sektörlerde kullandığımız Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) sistemlerimizden, binlerce öğrenci ve öğretmene sunduğumuz dijital öğrenme sistemlerine, şirket paydaşlarına sunduğumuz erişim ve yönetim sistemlerinden tedarikçilerimize kadar çok büyük bir ekosistemi karşılayacak, güçlü ve etkin bir üretici olan HPE Türkiye ile yolumuza devam etme kararı aldık.’’

Zaman, maliyet ve performans avantajı sağladık

2014’den bu yana Bilfen’in iş ortağı olarak görev yapan ITserv Teknoloji Hizmetleri şirketinin de önerisiyle, birlikte yaptıkları uzun soluklu teknik toplantılar sonucunda Hiper Bütünleşik sistemler üzerinde yoğunlaşıldı. HPE SimpliVity Hiper Bütünleşik çözümleri ile geleneksel mimari karşılaştırmalarını yaparak beklentileri karşılayacak, performans ve verimliliği üst düzeyde tutarken konsolide, yönetimi basit, ölçeklenebilir ve iş sürekliliği sağlayacak ürünler belirlendi.

Muhammed Şahin son derece dikkat ve özen isteyen bu süreci söyle aktarıyor: ‘’POC sürecinde iş ortağımız ITserv Teknoloji Hizmetleri ile birlikte geleneksel mimarilerde günler hatta haftalar sürecek kurulum, konfigürasyon ve yönetim süreçlerini HPE SimpliVity Hiper Bütünleşik Sistemler’le sadece 4-5 günde sağlayabileceğimizi gördük. Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) sistemlerinden çektiğimiz raporlar geleneksel mimaride saatler alırken şu anda dakikalar mertebesine düştü, böylelikle hem altyapı yöneticilerinin problem çözme süresi kısaldı hem de hizmet verilen şirketlerin çalışan ve yöneticileri büyük memnuniyet duydular. Daha önce büyük boyuttaki sanal sunucuların yedeklemesi performans sorunları dolayısıyla sadece mesai saatleri dışında başlatılıyor ve birkaç saat sürüyordu. Şu anda tüm yedekleme operasyonları 1 dakikanın altında tamamlanabiliyor ve yine 1 dakikanın altında yedekten geri dönüş yapabiliyoruz. Aldığımız yedekleri saklarken HPE SimpliVity’nin sıkıştırma ve tekilleştirme özelliklerini de kullanarak depolama alanından tasarruf edebiliyor, yedeklerimizi daha uzun süreler saklayabiliyoruz. Geleneksel sistemlerde planlı bakım ve güncelleme süreçleri ayrı ayrı planlanıp uzun zaman dilimlerinde gerçekleştirilirken HPE SimpliVity’de bu işlemler çok basit ve kısa sürede tamamlanabiliyor.

Ayrıca bu projeyle veri boyutunda da tasarruf sağladık.

Klasik depolama mimarilerinde tuttuğumuz sanal sunucularımızı HPE SimpliVity’e aktardığımızda, toplam veri boyutunu yarı yarıya azalttığımızı fakat herhangi bir performans kaybı yaşanmadığını gördük. Bugün HPE SimpliVity’nin sıkıştırma, tekilleştirme ve lokal yedekleme özelliklerini kullanarak 1/518.5’lik bir verim sağlıyoruz.’’

Bilfen Topluluğu’nda iş birimlerinin beklentileri arasında kullandıkları tüm sistemlerin en düşük gecikmeyle cevap vermesi, hızlı raporlama yapabilme, eş zamanlı olarak farklı sistemlerle aynı performansta çalışma ve kesintisiz olarak işlerini yürütmek yer alıyordu. Bilgi teknolojileri grubunun beklentileri arasında ise kesintisiz ve yüksek performansta çalışma, güncelleme ve bakım süreçlerini kısaltma, çok kısa sürede performans kaybı olmadan yedekler alabilme ve bu yedekleri çok kısa sürede geri döndürmeyi sağlamak yer alıyordu. Muhammed Şahin, proje ile tüm bu hedeflere ulaşıldığını ifade ediyor.

HPE ile aynı dijital dönüşüm vizyonuna sahibiz

HPE Türkiye ve iş ortağı ITserv Teknoloji Hizmetleri’nin projeye yaklaşımı ve sundukları katma değeri çok önemsediklerinin altını çizen Şahin, bunu şu sözlerle dile getiriyor: ‘’Bilfen Şirketler Topluluğu olarak uzun yıllardır HPE’nin ürünlerini benimsemiş ve katma değerli servislerinin farkında olan bir müşterisiyiz. Bu doğrultuda teknolojiye yön veren HPE’nin dijital dönüşüm odağını benimsemiş bir şirket olarak biz de aynı perspektiften bakıp dijitalleşen, teknolojik gelişmelere hızla adapte olan ve eğitim dünyasına yeni bir soluk getiren bir kurum olma yolunda hızla yol alıyoruz.

HPE SimpliVity’nin iş sürekliliği, yedekleme, yedekten geri dönüş, hızlı aksiyon, performans, verimlilik ve kolay yönetim gibi öne çıkan özelliklerini Bilfen Cloud’da yaptığımız yoğun POC’lerle deneyimleme imkânı bulduk. Ek olarak HPE InfoSight (Yapay Zeka) ve IRS (Destek Otomasyonu) gibi önemli yazılımların katma değerini ITserv Teknoloji Hizmetleri’nin deneyimleriyle birleştirerek uçtan uça bir çözüm elde ettik. Bu süreçlere ilave olarak ITserv Teknoloji Hizmetleri’nin şirketi olan ITGroup bünyesinde yer alan ITBackup ve ITCloud’un sunduğu diğer tamamlayıcı hizmetler bu projede ITserv Teknoloji Hizmetleri ile birlikte ilerlememizde önemli bir rol oynadı.’’

Bilfen’de kesintisiz eğitimin önünü açtık

Eğitimdeki kalite ülkelerin gelişmişlik düzeylerini etkileyen en önemli faktörlerden biri. Eğitim kurumlarının yeni eğitim-öğretim metodolojilerini takip edebilmesi için bu teknolojileri güvenle taşıyabilecek altyapılara ihtiyacı var. Yeni nesil altyapılara sahip olmak, hem kesintisiz eğitim verebilmek ve hem de öğrencileri erken dönemlerde son teknolojilerle tanıştırmak açısından kritik öneme sahip. HPE Türkiye Kanal Satış Yöneticisi Taha Niron bunu sağlayabilmek için ise şirket olarak teknoloji alanındaki tüm gelişmeleri eğitim kurumlarımız ile paylaştıklarını, en yeni altyapı sistemlerini sağladıklarını ve bu teknolojilerden en yüksek faydayı sağlamaları için tüm süreçlerde yanlarında olduklarını söylüyor.

Mevcut donanımları atıl bırakmadan iş sürekliliği sağlandı

HPE Türkiye’nin bu projedeki iş ortağı olan ITserv Teknoloji Hizmetleri, altyapının tasarım sürecinden başlayarak projelendirilmesi, donanım seçimi ve testleri, kurulumu, sonrasında da tüm sistemlerin çalışır duruma getirilmesi olmak üzere tüm adımlarında yer aldı. ITserv Teknoloji Hizmetleri Satış Müdür Yardımcısı Salih Topçu, Bilfen ile gerçekleştirdikleri projede ITserv Teknoloji Hizmetleri olarak izledikleri stratejiyi ve sundukları çözüm adımlarını şöyle aktarıyor: “HPE’nin Bilfen Şirketler Topluluğu ile uzun yıllardır süren bir iş ortaklığı var. Kurumun her geçen sene büyüme ivmesi göz önünde bulundurulduğunda artan sistem altyapısı iyileştirme ihtiyacı All-Flash sistemlere geçişi zorunlu kılmıştı. Mevcut dağınık mimarideki bir yükseltme işlemi yerine yapıyı daha konsolide hale getirerek performans katkısına ek olarak operasyonel anlamda iş yüklerini minimize etmeyi hedefledik. Yeni sistemlere geçişte, mevcut donanımları iş sürekliliği noktası olarak farklı bölgede konumlandırdık. Kısacası varolan donanımları atıl bırakmadan felaket önleme çözümü doğrultusunda kullanımını sağlayarak katma değerli bir çözüm sunduk.”

Proje bileşenleri

• HPE SimpliVity Hiper Bütünleşik çözümleri

• HPE StoreOnce yedekleme sistemleri

• HPE Aruba Omurga anahtarlama sistemleri

Proje hedefleri

• Analizlere dayalı yatırım planlamalarını hazırlamak amacıyla hızlı konsolide raporlama yapabilmek

• Çalışanların iş kaybına uğramadan kesintisiz bir şekilde çalışması ve verilen eğitimin kesintiye uğramaması

• Eş zamanlı olarak farklı sistemlerle aynı performansta çalışmak

• Güncelleme ve bakım süreçlerini kısaltmak

• Çok kısa sürede performanstan taviz vermeden yedekler alabilmek

• Yedekleri çok kısa sürede geri döndürebilmek

• Basit, kolay yönetilebilir, ölçeklenebilir, konsolide altyapıya kavuşmak

• Verimli ve yüksek performansta çalışmak

Başarı kriterleri ve kazanımlar

• Birkaç saatte alınabilen raporlar artık dakikalar mertebesinde alınabiliyor

• Tüm yedekleme operasyonları bir dakikanın altında tamamlanabiliyor

• Bir dakikanın altında yedekten geri dönüş yapılabiliyor

• Çok daha az donanımla çalışma olanağı sağlandı

• Lisans maliyetlerinde büyük tasarruflar gerçekleştirildi

• Tüm BT ihtiyaçları tek merkezden, konsolide ve yüksek performansla karşılanıyor

• Bakım ve güncelleme süreçleri haftalardan saatlere indi